Näpin lukuvuosi
Näppi-käsityökoulun syyslukukaudella tutustuttiin uusiin materiaaleihin ja niiden käyttämiseen. Alle 10-vuotiaat taivuttivat pläkkipellistä eläinveistoksia rokokoon hengessä. Veistoksista tuli ilmeikkäitä ja koristeellisia aiheen mukaan. Syysloman jälkeen vaihdettiin tekstiilin, värjäyksen ja kankaanpainannan pariin, joilla jatkamme vielä kevätlukukaudella toteuttaen korit omista printtikankaista. Korien jälkeen suunnitellaan ja toteutetaan päähineet. Samalla tutkimme kivikauden ihmisten jättämiä jälkiä ja kuvioita. Kevään kääntyessä kohti valoa suuntaamme katseet ulos ja työn alle otetaan ”pihapelätin”. Mitä mielenkiintoista löytyykään näppiläisten puutarhasta, mökiltä tai parvekkeelta kesän saapuessa?
Pajalaiset ja syventävien opintojen oppilaat tekivät syksyn aikana tutkimusretken Rooman antiikinaikaan ja toteuttivat upeita lasimosaiikkitöitä. Pajalaiset ja syventävät jatkavat keväällä asusteiden, huovutuksen ja värjäyksen parissa. Ennen kesää päästään tutkimaan kivikautta ja pistetään kädet saveen.
Iloa iholle
Lapset ja nuoret – tulevaisuuden muotoilijat, ovat mukana World Design Capital Helsinki 2012 ohjelmassa. Valtakunnallinen Iloa Iholle taide- ja muotoilukasvatushanke on lasten ja nuorten puheenvuoro pukeutumisen ja koristautumisen visuaalisessa maailmassa. Tavoitteena on vahvistaa lasten ja nuorten kestävää muotoiluosaamista. Iloa iholle -hankkeessa kuvataide- ja käsityökoulujen oppilaat opettajineen tutkivat pukeutumisen, koristautumisen ja muodin visuaalisia viestejä käytännön kautta. Samalla tuodaan muotoilukasvatus osaksi arkipäiväistä työskentelyä.
Iloa iholle taide- ja muotoilukasvatushankkeeseen osallistuu eri puolilla Suomea yli 10 000 lasta ja nuorta. Hanke on osa World Design Capital Helsinki 2012 -ohjelmaa.
Iloa iholle viikolla 10.–15.4.2012 kuvataide- ja käsityökoulujen ovet ovat auki, myös Näppi-käsityökoulun ryhmissä järjestetään erilaisia tapahtumia. Hankkeen päätapahtuma on Helsingissä Espan lavalla järjestettävä Täpliä, raitoja ja rytmejä -karnevaali lauantaina 14.4.2012.
Keramiikkaa – muotoja käsillä
Opetushallituksen myöntämällä rahoituksella alkaa Näppi-käsityökoulussa Keramiikka-hanke, jossa saamme uuden materiaalin ja tekniikan rikastuttamaan käsityökoulumme sisältöjä. Keramiikka antaa uusia mahdollisuuksia käsillä tekemiseen ja itsensä ilmaisemiseen käsityön keinoin.
KÄSILLÄ taitoa – iloa - muotoa
Näpin oppilastöiden näyttelyt KÄSILLÄ taitoa - iloa – muotoa, ilahduttavat jälleen huhti-toukokuussa. Näppi-käsityökoulussa taiteen perusopetuksen laajaa oppimäärää opiskelee tänä lukuvuonna n. 350 käsitöistä innostunutta lasta ja nuorta.
Kesä käsillä
Kesäkuussa taitokeskukset täyttyvät jälleen iloisista käsitöitä tekevistä koululaisista. Neljän päivän aikana ehtii tehdä kaikenlaista kivaa mukavien kaverien kanssa. Katso oman taitokeskuksesi ajat tapahtumakalenterista. Kannattaa ilmoittautua ajoissa!